image

PeyamKurd - Suriye rejiminin Petrol Bakanı Bassam Toma dün yaptığı açıklamada Suriye petrolünün kontrolü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

PeyamaKurd’un yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Bassam Toma yaptığı açıklamada, Suriye petrolünün yüzde 90’ının ABD ve destekçileri tarafından kontrol edildiğini duyurdu.

Suriye petrolünden elde edilecek olan gelirin umut verici olduğunu dile getiren Petrol Bakanı, bunun için huzur ve istikrara ihtiyaç duyulduğunu ve kaydedilen zararın 92 milyar dolar olduğunu belirtti.

Öte yandan Middle East Monitor’ün haberine göre, Suriye rejimi, 2250 km2’lik bir alana sahip olan Tartus vilayetinin kıyılarından petrol çıkarmak için Rus şirketi Capital ile sözleşme imzaladı.

“En önemli petrol ve doğalgaz kaynakları DSG’nin elinde”

Ayrıca Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) 25 doğalgaz kuyusunun yanı sıra bin 322 petrol kuyusunun bulunduğu Rimelan petrol sahası başta olmak üzere söz konusu petrol ve doğalgaz yataklarının çoğunda kontrolü sağladığı biliniyor.

DSG, Suriye’nin en büyük petrol sahaları El-Ömer ve Et-Tenek’e ilave olarak Deyrizor kırsalındaki El-Azba ile diğer bazı petrol sahalarında kontrolü elinde tutuyor.

Suriye rejimi ve müttefikleri ise, Deyrizor’daki El-Yetim ve El-Verd petrol sahaları gibi küçük sahaları elinde bulunduruyor.