image

PeyamaKurd - Suriyeli milletvekilli Ömer Osi, Suriye ordusunun Afrin’e destek göndermek istediğini ancak YPG’nin kabul etmediğini iddia etti.

Şam milletvekilli Ömer Osi, Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısı 21. gününe girmiş durumda. Bu saldırıyı kınıyoruz. Kabul etmiyoruz. Bu saldırı Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır. Türkiye, Afrin merkeze, Cinderes, Raco ve birçok yere saldırılar yapıyor. Afrin’e yönelik saldırıların durması gerekiyor. Yoksa tank, top ve uçaklarla Afrin yok olacak. Buna dur denilmesi gerekiyor. Afrin bir Kürt kentidir,Suriye kentidir.

Afrin’in savunulması Suriye’nin bir görevidir. Ben tahmin ediyorum ki eğer savaş devam ederse Suriye ordusu Türk ordusunun karşısında duracaktır. Suriye ordusu kendi halkı olan Afrin halkını korumalıdır.

Afrin bölgesinde hava saldırılarına karşı hava savunma sistemini kurulmalıdır. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı da açıklamasında ‘Eğer Türkiye Afrin’e yönelik bir hava saldırısı yaparsa vururuz’ dedi ancak maalesef bu olmadı. Suriye Devlet Başkanı sayın Beşar Esad’ın Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısına tepki göstermesi olumlu olduğunu belirtti.

Suriye ordusunun Afrin’e destek göndermek istediğini ancak YPG’nin bunu kabul etmediğini iddia eden Osi, şöyle aktardı:” Afrin’e yönelik saldırıların durması için Suriye ordusu ile YPG arasında görüşmeler yapıldı.

Görüşmede Suriye ordusu Afrin’e destek göndermek istedi ancak YPG/ PYD yöneticileri bunu kabul etmedi.

Afrin’e yönelik saldırının durması için sembolik de olsa Suriye bayrağı Afrin’de dikilmeliydi.

Suriye bayrağı Afrin’de dikilseydi o zaman Türkiye’nin Afrin’e saldırmak için bir bahanesi kalmamış olurdu dedi.