image

PeyamaKurd - Bağdat başta olmak üzere ülkenin bir çok şehrinde yaşanan olaylar sonrası açıklamada bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yeni seçim yasasının tamamlanmasının ardından ülkeyi erken seçime götürebileceğini açıkladı.

Irak devlet televizyonu canlı yayınında ülkede bir süredir devam eden hükümet karşıtı gösterilere ilişkin değerlendirmede bulunan Berhem Salih, "Hükümet, Anayasa'da belirtildiği gibi herkesi kucaklayan bir yapı olmalı" diyerek, “Yönetimin meşruiyeti, halktan kaynaklanır. Dolayısıyla göstericilerin meşru haklarının yerine getirilmesi için olağanüstü çaba harcayacağım” sözlerine yer verdi.

"Erken seçime gitmeyi kabul edebilirim"

Berhem Salih, siyasi partilerin yeni hükümetin kurulması için anlaşması halinde Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifa etmeyi kabul ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi, hazırlanacak yeni seçim yasası ve yeni bir seçim komiserliği çerçevesinde erken seçime götürmeyi kabul edebilirim. Yeni seçim yasası için çalışmalara başladık ve seçim komiserliği üyelerini hizipçilikten uzak, uzman yargıç ve bağımsız kişilerle değiştireceğiz. Mevcut durum kabul edilebilir değil, değişmesi gerekiyor. Meclis olağanüstü çaba harcıyor ve gelişmelere göre bu çabasını daha da artırmalı.”

Salih açıklamalarının devamında, "Kitlesel halk gösterilerinde şiddet kullanılması kabul edilebilir bir durum değil. Ancak buradan göstericilere de protestolarını barışçıl şekilde devam ettirmeleri çağrısı yapıyorum. Gösterilerde şiddet kullananlar derhal cezalandırılmalı. Ülke ancak kontrol dışı tüm silahların devlet elinde toplanması halinde tam anlamıyla bir güvenliğe kavuşabilir” ifadesini kullandı.