image

PeyamaKurd – Rojava’ya ilişkin son haftalarda sıcak gelişmeler yaşanıyor. Suriye’deki Kürtlerin Ankara ile yeniden temaslarda bulunduğuna dair haberler gündem olurken bunun ABD arabuluculuğunda gerçekleştiğini söyleyen PYD Sözcüsü Salih Müslim, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarını değerlendirdi.

‘Hiçbir zaman tehdit olmadık’

Öcalan'ın “Türkiye’nin hassasiyetleri” sözünü saygıyla karşıladıklarını belirten Müslim, “Hiçbir zaman tehdit olmadık. Umuyoruz ki Sayın Öcalan’ın bu talebine saygı gösterirler. O zaman biraz daha kolay anlaşabiliriz. Hassasiyet denilen şey karşılıklı saygıdır” ifadesini kullanıyor.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Müslim, Türkiye ile bir araya gelebileceklerini, ancak bazı durumların netliğe kavuşması gerektiğini söylüyor.

‘En büyük engel Türkiye’

Orta Doğu’da yaşanan Kürt sorununun birçok çevreyi ilgilendirdiğini dile getiren Müslim, "Her parçada en büyük engel Türkiye’dir. Her yere müdahale etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla Türkiye kendi içindeki Kürt sorununu çözseydi bize bu kadar düşmanlık etmezdi. 

"Bu kadar büyük bedellerle elde ettikleri topraklarından kolay kolay vazgeçmeyeceklerinin" altını çizen Müslim, şöyle devam ediyor:

“Türkiye’nin topraklarına ya da içişlerine karışmadık. Öcalan’ın 'Türkiye’nin hassasiyetleri' dediği şeyleri biz de saygıyla karşılıyoruz. Hiçbir zaman tehdit olmadık. O da bizim için bir duyarlılık noktasıydı. Ama gerçeklerde biraz farklı bir yön de var.

Bizim bölgelere saldıran çetelerin geçişi hep Türkiye üzerinden oldu. Sistemimizi oluşturduktan beri her türlü tehdide maruz kaldık.

Söylemleriyle buradaki sistemi terörize etmeye çalışıyorlar. Bütün bu yaklaşımlar öbür taraftan geliyor. Umuyoruz ki onlar da Sayın Öcalan’ın bu talebine saygı gösterirler. O zaman biraz daha kolay anlaşabiliriz. Hassasiyet denilen şey karşılıklı saygıdır.”