image

PeyamaKurd - YPG’nin Suriye rejimiyle herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini dile getiren Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi ve eski PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, saldırı olması durumunda karşı koyacaklarını ifade etti

Kürdistan Ulusal haber kanalına açıklamalarda bulunan Müslim, Tabka’da gerçekleşen Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) 3’üncü Kongresi’ni ele aldı.

Müslim, Suriye’nin yeni bir sürece girdiğini belirterek “Umut ediyoruz ki kongrede çıkan sonuç sorunların çözümü için siyasi bir karara dönüşür” şeklinde konuştu.

“Anlaşma sağlanmış değil”

Öte yandan Suriye rejimine bağlı El Vatan gazetesinin YPG ile rejimin anlaştığı haberiyle ilgili Müslim şunları dile getirdi, “El Vatan gazetesi Suriye rejiminin istihbaratına bağlıdır. Rejim neyi yazmasını istiyorsa onlar da onu yazıyorlar. YPG’nin rejimle görüştüğüne dair yapılan haberler ya da açıklamalar doğru değildir, ciddiye alınmamalıdır. Rejim ile YPG arasında şimdiye kadar herhangi bir anlaşma sağlanmış değil. Sadece TEV-DEM ile Demokratik Suriye Meclisi’nin diyaloğa hazır olunduğuna dair açıklamaları var.”

Anlaşma ile ilgili konuşan Müslim, önemli kararların alınması için uluslararası garantörlerin bu diyaloglara aracı olması gerektiğini belirtti.