image

PeyamaKurd - ABD'nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de,okullarda Kürtçe eğitim verilmesi için oylama yapılacak.

Kürt dilinin korunması ve yaşatılması, ABD’de yaşayan Kürt öğrencilerin anadillerinde eğitim alması için Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de oylama yapılacak.

Önümüzdeki Salı günü yapılacak oylama, Nashville Devlet Okulları Kurulu tarafından gerçekleştirilecek. Kürtçe eğitimin okullarda verilmesi önerisini kurula sunan Nashville'deki Selahaddin Merkezi’nin yöneticisi Nawzad Hawrami, bunun ABD’de yaşayan Kürt öğrenciler için iyi bir fırsat olabileceğini söyledi.

K24’e konuşan Hawrami, “Eğer liselerde Kürtçe eğitim verilmesi kabul edilirse bu, ABD’de yaşayan Kürt öğrencilere kendi dillerinde kariyer yapma fırsatı verecektir. Ayrıca Kürtler ABD’deki diplomatik ofislerde de dilleriyle çalışabilecektir” dedi.

Kürtçe kursunun diğer halkların Kürtlerin dilini ve kültürünü tanımasına da yardım edeceğini söyleyen Hawrami, yaptıkları teklife Amerikalıların da sıcak yaklaştığını belirtti.