image

PeyamaKurd - Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç, AKP’nin seçmen kaybını durdurma eğiliminde olduğunu, bunun da muhalefetin adayının henüz açıklanmadığından kaynaklandığını sahadaki verilerden gördüklerini söyledi. Ayrıca, Eğer HDP geldiği geleneğin deneyimlerini üstlenebilir ve hazırlıkları doğru yapabilirse parti için kapatılma, çok büyük bir problem olmaz dedi.

“Muhalefet güven vermediği için AKP’de toparlanma var”

“Bir süredir AKP’nin kendi kararsızlarını toparlamaya başladığına ilişkin kısmen veriler toplamaya başladık” diyen Genç, “AKP’nin hala 2018 seçimlerine göre hala kendi seçmen aralığına ulaşmakla ilgili problemi olsa da birkaç ayda düzenli bir toparlanmaya girdiğini görüyoruz” dedi.

Ama, muhalefet oylarında birkaç puanlık artış olduğunu da söyleyen Genç, büyük ekonomik kriz ve ülke koşulları göz önünde bulundurulduğunda bunun beklenenin altında olduğunu belirtiyor.

Daha önce AKP’ye oy vermiş yüzde 5-6 puanlık kararsız bir kesim olduğunu dile getiren Yüksel Genç, muhalefetin bu kesime yeteri kadar güven veremediğini belirterek, “Ama hala geçmişte AKP’ye oy verdiğini söyleyen 4 puanlık kararsız taban kitlesi duruyor, muhalefet bu seçmen kitlesini kazanmak için son viraja giriyor” sözlerini dile getirdi. Ayrıca, muhalefetin zamanın daraldığını da söyledi.

Genç şöyle devam ediyor: “Altılı Masa’nın ülkenin sorunlarına karşısında bir program açıklayamaması ve lider belirleyememesi de muhalefet açısından bir handikap. Muhalefet aday belirledikten sonra Türkiye’nin sorunlarına karşı daha somut çözümler, yeni Türkiye algısına yönelik somut söylemlerle seçmenin önüne gelirse aslında AKP’ye dönmüş gibi görünen bir grup seçmenin yeniden muhalefet dönmesini sağlayabilir.”

HDP kilit parti, onsuz seçim kazanılmaz

HDP’nin kapatılma durumuna ilişkin ise şu yorumda bulunuyor: “HDP’nin geldiği gelenek bu tip durumlara yabancı değil. Eğer geldiği geleneğin deneyimlerini üstlenebilir ve hazırlıkları doğru yapabilirse HDP için çok büyük bir problem olmaz. Araştırmalarımız bize HDP seçmenini kazanmayanın hem Meclis çoğunluğunu hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 artı 1’i alamayacağını söylüyor.

HDP’nin kapatılması halinde seçmenin ne yapacağı bizim sık sık ölçtüğümüz bir mesele. Seçmenin 4’te 3’ü partinin kapatılması halinde HDP’nin işaret edeceği partiye oy vereceğini söylüyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı seçiminde de HDP seçmeni kendi adayına oy vermeyi düşünüyor. Ancak ortak aday olursa, partinin tutumuna, adayın profiline ve vaatlerine bakıyor.”

Yeni sistem ile girilecek bir seçimden sonra oluşacak parlamentoda Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında büyük bir fark olmayacağını dile getiren Genç, “Meclis’in kilit partisi HDP olacak” vurgusunda bulunuyor.