image

PeyamaKurd - Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Irak’ın komşu ve bölge ülkelere saldırı için bir sıçrama tahtası olarak kullanılmaması gerektiğini belirterek, “Hükumet bu aktörlerle ciddi bir şekilde ilgilenmeli” ifadelerini kullandı.

Sadr, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, “Bazı yasa dışı terörist gruplar Irak’ı bölgesel bir savaşın içine sürüklemek istiyor. Yemen savaşı ve İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi bahanesi ile Körfez ülkelerini hedef haline getirmek istiyor” sözlerini kullandı.

Irak’ın bölgesel bir çekişmeye itilmesine karşı olduğunu dile getiren 

Sadr, “Yemen savaşı bitmeli diyenlere katılıyorum. İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine karşı olanlara da katılıyorum. Ama bu çabalar diyalog yolu ile olmalı, Irak halkını tehlikeye atarak değil” dedi. 

Sadr, Irak'ın yurtdışından gelen emirlere boyun eğmeye değil, barış ve prestije ihtiyacı olduğunu belirterek şöyle devam etti: 

“Irak'ın komşu ve bölge ülkelerine saldırmak için bir sıçrama tahtası olmamalı. Hükümetin bu aktörlerle ciddi bir şekilde ilgilenmesi gerek, aksi takdirde ihmal ve sessizliğin sonu düşünülemez sonuçlara yol açabilir.”