image

PeyamaKurd - Irak'taki seçimleri kazanan Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, siyasi taraflar 10 Ekim’de yapılan Irak seçimlerinin sonuçlarını kabul etme çağrısı yaptı.

Irak'ta yapılan seçimlerde açıklanan resmi sonuçlara göre 73 sandalye kazanan Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada siyasi tarafların seçim sonuçlarını kabul etmesi gerektiğini dile getirdi.

Sadr, seçim sonuçlarını kabul etmeninin demokratik ilkelerin gereği olduğunu belirterek, “Miting alanlarında da söylediğimiz gibi demokratik sürece bağlıyız” ifadesini kullandı.

"Seçim Komisyonu ve Yargıya baskı yapmayın"

Iraklı Şii lider, Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nun “Seçimlerde hile yapılmadı ve seçim süreci başarılıydı” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, bu açıklamanın diğer siyasi tarafların seçim sonuçlarını kabul etmesine yardımcı olması gerektiğini de belirtti.

Ayrıca açıklamasında, seçim sonuçlarını kabul etmeninin siyasi ve güvenlik açısından ülkeyi kaosa sürükleyeceğini vurgulayan Sadr, Seçim Komisyonu ve yargıya baskı yapılmaması gerektiğini vurguladı.