image

PeyamaKurd - Ülkenin ulusalcı Iraklılar ve hizipçilik üstü koalisyonlarla yönetileceğini vurgulayan Mukteda es-Sadr, Hükümet kurma çalışmalarında siyasilerin dış ülkelerle olan ilişkilerini kesmeleri gerektiğini vurguladı.

Sosyal medya hesabı üzerinden konuşan Irak'ta seçim birincisi ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkedeki siyasi gruplardan, hükümet kurma çalışmalarında ABD ve komşu ülkelerle görüşmemelerini kesmelerini talep etti.

Twitter hesabında Hükümet kurma çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Sadr, "Tüm siyasi grupların, hükümet koalisyonları ve sonrası için ABD ve komşu ülkelerle görüşmeleri kesmesi gerekiyor. Bunlar, biz Iraklıların iç meseleleridir başkalarının değil" şeklinde konuştu.

Buna bağlı olarak seçim yarışını kazanan tüm siyasi grupların mezhepsel ve hizipçilik esasına dayanan koalisyon çalışmalarını sonlandırmasını da isteyen Sadr, ülkedeki siyasilere uyarılarda bulunarak, "Mezhep, ırk ve hizipçilik üstü hükümet koalisyonu kurulmasına hazırım" değerlendirmesini yaptı.