image

PeyamaKurd - 10 Ekim’de yapılan Irak seçimlerinden birinci çıkan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, hükümet kurma sürecine ilişkin dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Yazılı açıklama yapan Sadr, hükümet kurma konusunda dış müdahaleye izin vermeyeceklerini belirtti.

Gelecek dönemde bölge ülkeleriyle ilişkilerde çeşitli seviyelerde politika izleyeceklerini ifade eden Sadr, öncelikle Irak'ın iç işlerine müdahale etmeyen ülkelerle ilişkileri geliştirme ve diplomatik rolü güçlendirme yoluna gideceklerini aktardı.

Sadr yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Irak'ın güvenlik ve siyaseti ile diğer alanlarına açıkça müdahalesi olan komşu ülkelere gelince, onlara, müdahaleleri engellemek için üst düzey diyalog kanalları açılarak muamelede bulunulacak. Eğer buna olumlu karşılık gelirse memnun oluruz. Aksi takdirde müdahaleleri önlemek için uluslararası ve diplomatik yollara başvuracağız.”

Sadr: Irak’ın iç işlerine müdahale edilmesi durumunda…

Açıklamasında Irak'ın iç işlerine müdahale eden komşu ülkelere karşı tüm sınırları ve havaalanlarını korumak ve güçlendirmek için çalışacaklarını kaydeden Sadr, "Irak'ın egemenliğine dokunan herhangi bir adımda, uluslararası olarak geçerli diplomatik temsili düşürme gibi katı kararlar alınacak" ifadelerine yer verdi.

Sadr, hiçbir ülkenin Irak'taki seçim sonuçlarına, koalisyonlara ve hükümet kurma sürecine müdahale etmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

Irak'ın da komşu ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyeceğini belirten Sadr, ayrıca "ülke topraklarının, özellikle de Irak'ın egemenliğine saygı duyan komşu ülkelere zarar vermek için kullanılan bir hareket noktası olmayacağının" altını çizdi.