image

PeyamaKurd - Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketi olan SADAT, Sedat Peker’in “Suriye’ye benim adıma silah gönderdiler” iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Şirket, Sedat Peker’in iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada “Şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yok” ifadesini kullandı.

Sedat Peker, sosyal paylaşım sitesi YouTube'dan yayınladığı video serisinin 8’incisinde, El-Nusra örgütüne SADAT organizasyonuyla silah gönderildiğini söyledi.

SADAT söz konusu iddialara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“SADAT Savunma’nın (iftira edildiği gibi) Suriye’de herhangi bir grupla eğitim, donatım, danışmanlık ve/veya benzeri hiçbir çalışması olmamıştır. Daha önce de yürütülen iftira kampanyalarına cevabi açıklamalarımız internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda yer almaktadır.Şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yok.”

Peker’in iddialarıyla silah kaçakçılığı suçunu itiraf ettiğini vurgulayan SADAT, “Organize suç örgütü lideri Sedat Peker 30 Mayıs 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda; 'Suriye Türkmenlerine insani yardım götürme' maskesi altında 'silah kaçaklığı' yaptığını itiraf etmiştir. Türkiye’de yargılanmakta olan Peker’in, kendini aklamak amacıyla bir yandan suçlarını itiraf ederken bir yandan da hedef saptırmak için pek çok isim de zikrederek “çamur at, tutmasa bile izi kalır” mantığıyla hareket ettiği görülmektedir” dedi.

“Peker: Tırları Suriye’ye SADAT’çılar yolladı”

Sedat Peker bugün yayımladığı son videosunda yine gündemi sarsacak iddialarda bulundu. Peker söz konusu Suriye’ye gönderilen silah dolu tırlarla ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı:

“TIR'lar 'Sedat Peker yardım konvoyu' diye gidiyor. Basına da resimler veriyoruz. Tüm ekipmanları yolluyoruz. Ama benim adıma giden diğer araçlar var. Onlar da başka yerdeki Türkmenlere gidiyor diye biliyoruz. Araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz, bilmiyoruz dediysem silah var, saf çocuk değiliz. Bu da normal, olması gereken şey. Ama bu MİT tarafından, askeriye tarafından organize edilmiyor. SADAT tarafından organize ediliyor, SADAT'ın içindeki bir ekip tarafından. Bunların hepsini ben kendi paramla alıyorum ama onlar hariç, onların benimle hiçbir ilgisi yok ama benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, kayıt yapılmıyor, direkt geçiş yapılıyor. 'Bize de biraz verir misin, orada savaşçılar…' dedim tamam, verelim. Türkmenler her yerden videolarla teşekkür ediyorlar aracı aldık diye, bir iki tanesi Arapça konuşuyorlar. Sonra bizim Türkmen arkadaşlar 'Bunlar el Nusracı' dedi. Bizim diğer arkadaşlar da 'Bu gidenler el Nusra'ya gidiyor' diyor. Evet, benim üzerimden gidiyor. Samimi yapıyorum. Ama ben yollamadım, SADAT'çılar yolladı."