image

PeyamaKurd-  Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sistemlerini geçtiğimiz yıl Amerikan yapımı F-16 savaş uçakları ile test ettiği ileri sürüldü. 

Dikkat çeken iddia Rus TASS haber ajansı tarafından duyuruldu. 

Ajans, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini, Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssünde Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test ettiğini aktardı.

Ajans Türk savunma sanayinden kaynaklara dayandırdığı haberinde, testlerin Kasım 2019'da gerçekleştirildiğini ifade etti.

İddiasına göre, S-400 hava savunma sisteminin 4 Temmuz'da başlayan testleri 26 Kasım'a kadar devam edecek.

Fighter Jets World (Savaş Uçakları Dünyası) haber portalı da bu testlere ilişkin TRT tarafından çekilmiş bazı görüntülerle birlikte benzeri bilgilerin yer aldığı bir haber servis etti.

Görüntülere ve test iddialarına ilişkin TASS haber ajansına konuşan ancak ismi açıklanmayan kaynak, "Böyle testlerin kasım ayında gerçekleştirildiği doğru" ifadesini kullandı.

 Türkiye'nin,testlere başlaması durumunda ABD'nin olası yaptırımlarına maruz kalabileceği uyarılarını dikkate almadığına dikkat çeken Fighter Jets World portalı, savaş uçaklarının alçak ve yüksek irtifada uçuşlar gerçekleştireceğini de iddia etti.