image

PeyamaKurd - Washington ve Moskova arasındaki tutuklu takasına dair değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Rusya’nın tutuklu takası konusunda ABD'ye herhangi bir ültimatom vermediğini ifade etti.

Rus medyasına ABD ile ikili ilişkilere dair demeç veren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya'nın tutuklu takası müzakereleri sürecinde ABD'ye herhangi bir ültimatom vermediğini kaydetti.

Rus diplomat, ABD’li basketbolcu Brittney Griner'ın Rus vatandaşı Viktor But ile ‘1'e 1’ şemasına göre takas edilmesinin Rusya'nın şartı olup olmadığı sorusuna, “Herhangi bir ültimatom kullanmıyoruz, ancak tutumumuzu nasıl savunacağımızı biliyoruz ve bundan sonra da kararlı bir şekilde savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca demeçte Brittney Griner ve Viktor But’un takasına ilişkin müzakerelerde ABD'li diplomat Bill Richardson'ın rolünün ne olduğuyla ilgili bir soruyu ise Ryabkov, tutuklu takasıyla ilgilenen emekli ABD'li diplomat Richardson'ın Rusya ile temas kurmaktan yana olanlar arasında olduğunu belirtti.

Ryabkov açıklamasında, “Buna ilgi gösteren tüm ortaklarla iletişim halindeyiz. Eski Vali ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Richardson da bunlardan biri. Ancak bir kez daha tekrar ediyorum, takas sorunları başka bir kanal üzerinden çözüldü ve bu kanal üzerinden çözülmeye devam edecek" sözlerine yer verdi.