image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Kürt bölgelerini ve Rojava’daki Kürtleri vurmaya yönelik askeri tehditleri sürüyor. Türkler, Menbiç felaketinden sonra bu kez de Kürtleri, Grê Spî ve Serêkaniyê’den sürerek o bölgelere ellerinde tuttukları Arapları yerleştirmek istiyor. Ayrıca bölgede bulunan Kürt güçlerini de kökten bitirmek için her yolu deniyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Rejim ordusunun da Rusya’nın desteği ile beraber ilerlemeye başladığı yönünde. Geçtiğimiz günlerde Demokratik Suriye Güçleri de bir açıklama yapmış ve Esad’ın Menbiç’e doğru ilerlediğini kaydetmişti.

>

Söz konusu olay, Türkiye'nin Rojava’ya askeri operasyon hazırlığı ile birlikte gelişen bir durum. Ankara'nın operasyonunun belirtilen amacı IŞİD’i etkisiz hale getirmek, ancak gerçek Türkiye’nin silahlı Kürt güçlerini bölgeden çıkarmak istemesi.

"Suriye iç savaş haritası” Suriye ve Rus ordularının Menbiç’e yönelik askeri hareketlerinin varlığını işaret ediyor.

Rojava’daki Kürt mücadelesine aşina olan Washington Post köşe yazarı olan David Ignatius, 24 saat içinde havadan ve karadan Kürtlere saldırılacağını ve ABD’nin hiçbir şey yapmayacağını belirtti.

Ignatus açıklamalarında şunları dile getirdi:

“Kuzeydoğu Suriye’de durum daha da kötüleşmek üzere. Kaynaklar, ABD yetkililerinin Suriye Kürtlerini, Türkiye'nin 24 saat içinde havdan ve karadan saldıracağı konusunda bilgilendirdiklerini söyledi. ABD hiçbir şey yapmayacak. Hedefler Tal Abyad ve Ras al Ayn ...”

“İronik olarak Tal Abyad, 2014-15 yıllarında Türkiye'den açık bir sınır ile IŞİD'in ana tedarik yoluydu. Türkiye, ABD'den sınır kapama talebini tekrarladı. ABD’nin, 2015 yazında şehri ele geçiren SDG’ye ortak olmaya karar vermesinin nedeni bu.

“... ayrıca, Türk saldırısının Ruslarla koordineli olduğu da söylendi. Rus destekli kuvvetler, Kürt bölgesini güneyden Tabka'ya ve diğer noktalara doğru işgal etmek için seferber ediyor. Bu arada, DAEŞ, Rakka'daki uyuyan hücreleri harekete geçiriyor ve saldırılar bu gece gerçekleşti.”

>

 

DSG’nin Koordinasyon ve Askeri Operasyon Merkezi, üç IŞİD’li intihar bombacısının bugün Rakka'daki El-Basel mahallesindeki askeri bir görevde kendilerine bombalı saldırı yapıldığını açıkladı.

Silahlı IŞİD teröristlerinin sabah saatlerinde DSG’nin Rakka'daki Genel Güvenlik Komutanı'na sızmaya çalıştığı ve iki taraf arasında çatışma çıktığı kaydedildi.

Menbic Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derviş de konuya ilişkin sosyal medya hesabından güvenlik kaynaklarından bilgiyi doğruladığını belirtti.

50'den fazla IŞİD’linin, şehrin merkezindeki Basil üssünü kontrol etmek için koordine bir saldırı başlattığını ifade eden Derviş, Basil üssünün hayati öneme sahip bir üs olduğunu söyledi.