image

PeyamaKurd - Ukrayna tahılı İstanbul'daki anlaşma sonrası tahıl gemileri ihracatı sürerken Rusya, tahıl süreci ile ilgili uyarıda bulundu. Rusya'dan yapılan açıklamada, Ukrayna tarım ürünleri taşıyan gemilerin Afrika ve Güney Asya'nın ‘açlık çeken’ ülkeleri yerine ağırlıklı olarak Batı limanlarına gittiği vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı İvan Neçayev, Ukrayna'dan şu anda ağırlıklı olarak mısır ve ayçiçek yağı ihraç edildiğini, bunun Batı'nın küresel gıda güvenliğinin ‘tahıl anlaşmasına’ bağlı olduğuna dair açıklamalarına şüphe düşürdüğünü dile getirdi.

Rus yetkili açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef şu ana kadar tek bir gemi bile açlık çeken Afrika veya Güney Asya ülkelerinin kıyılarına ulaşmadı. Ağırlıklı olarak batı limanlarına gidiyorlar."

İhraç edilen ürünlerin buğday değil, çoğunlukla mısır ve ayçiçek yağı olduğunu belirten Rus diplomat, bunun Batı'nın küresel gıda güvenliğinin ‘tahıl anlaşmasına’ bağlı olduğu yönündeki açıklamalarının samimiyetten uzak olduğunu gösterdiğini belirtti.