image

PeyamaKurd - Suriye'nin Suveyda bölgesinde bir haftadır süren gerginliğin ardından bir Rus heyeti devreye gerdi. Bölgede ziyaret eden Rus heyetine talepte bulunan Dürziler, Hizbullah ve İran'a bağlı grupların Suveyda’dan çıkarılmasını istiyor.

Rus heyeti, Suriye'de Dürzi nüfusun yoğunlukla yaşadığı Suveyda’nın batı kırsalındaki Mezra’a beldesini ziyaret ederek, Rical el-Kerame (Onurlu Adamlar) Hareketi’nin kurucusu Şeyh Vahid el-Belus’un oğlu Leys el-Belus ve buradaki bazı din adamları ve önde gelen isimlerle bir araya geldi.

"Hizbullah ve İran Suveyda'dan çıkarılsın"

Ziyaret sırasında Suveyda’da grubun lideri Leys el-Belus, Rus heyetine, Hizbullah ve İran'a bağlı silahlı grupların Suveyda’dan sınır dışı edilmesini talep etti.

Suriye ordusunda zorunlu askerliği tepkisi!

Suriye'nin birçok bölgesinde faaliyet yürüten İran’a bağlı herhangi bir oluşumun, Suveyda ve çevresinde olmasına karşı çıkan Belus, Suveyda’da İran ve Hizbullah'ı destekleyen herkesin ‘meşru bir hedef’ olduğunu vurguladı.

Ayrıca grubun lideri görüşmedeki açıklamalarında, ordu saflarında Suveydalılara karşı mezhepsel ayrımcılık dahil olmak üzere yapılan büyük ihlallerden ötürü Suveydalıların Suriye ordusunda zorunlu askerlik hizmeti yapmalarına da karşı olduğunu ve Suveydalıların sadece Suveyda sınırları içerisinde askerlik hizmeti yapacaklarını söyledi.