image

PeyamaKurd - Suriye’nin tarihi Palmira bölgesinin kuzeydoğusunda militanlara ait bir eğitim kampının vurulduğunu duyuran Rusya Savunma Bakanlığı, saldırıda 200’e yakın miltanın hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Saldırı ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Suriye'deki Çatışan Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin Hmeymim Sorumlu Yardımcısı Deniz Tümgeneral Alexander Karpov, Palmira bölgesinin kuzeydoğusunda militanlara ait bir eğitim kampının vurulduğunu ve 200’e yakın militanın öldürüldüğünü iddia etti.

Suriye'deki Rus yetkili Karpov açıklamasında, “Mevcut bilgilere göre militanlar kuzeydoğuda gizli bir üssü kurdular. Eğittikleri muharebe gruplarını ülkenin farklı bölgelerine gönderilmesi ve terörist operasyonlar gerçekleştirmesi için oluşturulmuştu. Üste el yapımı patlayıcı cihazlar üretiliyordu” ifadesini kullandı.

Rus askeri yetkili basın açıklamasında, "Terörist bölgelerin koordinatlarına ilişkin çeşitli kanallardan gelen verileri doğruladıktan sonra, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri uçağı, saklanma yerlerinin tahrip olmasına ve 200'e kadar militan ve makine yüklü 24 dört çeker aracı imha eden saldırılar gerçekleştirdi” sözlerine yer verdi.

Ayrıca yapılan açıklamada, cephanelik, araba ve patlayıcı yapımında kullanılan teçhizatın da vurulduğunu belirterek, yasadışı silahlı grupların, Suriye'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ülkeyi istikrarsızlaştırmak için büyük şehirlerde devlet kurumlarına terörist operasyonlar ve saldırılar düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.