image

PeyamaKurd - Afganistan’da terör örgütü IŞİD’in üstlendiği Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yönelik terör saldırılarına Rusya, Kazakistan ve Gürcistan'dan tepki açıklaması geldi.

Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgede dün düzenlenen terör saldırılarına ilişkin Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov başkent Moskova'da gazetecilere konuştu.

Kremlin Sözcüsü Peskov açıklamasında, söz konusu terör saldırılarında çok sayıda kişinin öldüğüne dikkati çekerek, "Bu terör saldırılarını kararlı şekilde kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Açıklamasında, "Afganistan'da oluşan kaosu, özellikle IŞİD gibi terör grup ve örgütlerin kullanmaktan çekinmeyeceği yönünde kötümser tahminler doğrulanıyor" diyen Peskov, "Bu da Afganistan'daki durumu gerginleştiriyor. Herkes için büyük bir tehlike var. Elbette bu, ciddi endişelerimizin sebebi olmaya devam ediyor" sözlerine yer verdi.

GÜRCİSTAN VE KAZAKİSTAN DA KINADI

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, "Kabil'deki terör saldırısını şiddetle kınıyorum, Afgan sivillerin ve ABD askerlerinin ölümlerinden duyduğum üzüntüyü ifade emek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan ülkesinde resmi temaslarda bulunan İsviçre Federal Konseyi Ulusal Meclis Başkanı Andreas Ebi ile görüşen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise, Afganistan’daki durumu kapsamlı olarak değerlendirdi.

Tokayev, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, dün Kabil'deki havalimanında meydana gelen acımasız terör saldırılarını kınadığını belirterek uluslararası toplumun Afganistan’daki durumu istikrara kavuşturma çabalarını daha da geliştirmesi gerektiğini vurguladı.