image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanlığı, Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’da yaptığı çalışmalar ve geri dönen sığınmacılar hakkında açıklamalarda bulundu.

Savunma Bakanlığı konuya ilişkin olarak, 130'dan fazla sığınmacının daha Dağlık Karabağ'daki evlerine döndüğünü, böylelikle 47 bin 100'den fazla sığınmacının Dağlık Karabağ'a döndüğünü belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Rus barış gücü birlikleri, Ermenistan topraklarından Dağlık Karabağ'a dönen yeni bir sığınmacı konvoyuna eşlik etti. Erivan'dan Stepanakert'e otobüslerle 130'dan fazla sığınmacı taşındı" bilgisini paylaştı.

Öte yandan bakanlık, Rus barış gücü uzmanlarının Dağlık Karabağ'da 400 hektardan daha büyük bir alanda 16 bin patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Bakanlık konuya ilişkin olarak, “Rus barış gücündeki istihkam birliklerinin yaptığı çalışmalarda 400 hektardan daha büyük bir alan, yaklaşık 151 kilometre karayolu, 22'si sosyal öneme sahip tesis olmak 617 bina ve yapı patlayıcılardan temizlendi. 16 binden fazla patlayıcı madde tespit edilerek etkisiz hale getirildi” ifadesini kullandı.