image

PeyamaKurd - Suriye'deki hava saldırı ile ilgili açıklamada bulunan İsrail İskan Bakanı Zeev Elkin, Rusya'nın İsrail'in Suriye'deki hava saldırılarını engellememeyi kabul ettiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in dün Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşmeye ilişkin İsrail basınına değerlendirmelerde bulunan İsrail İskan Bakanı Zeev Elkin, Suriye'ye yapılan saldırılara değindi.

İsrailli Bakan, Putin-Bennett görüşmesinin tercümanlığını yaparak, görüşmede Moskova ile Tel Aviv arasındaki ikili ilişkilerin eski Başbakan Binyamin Netanyahu dönemine benzer şekilde sürdürülmesinin ele alındığını vurguladı.

İran'ın nükleer programı ve Suriye saldırıları konuşuldu

Basın açıklamasında bulunan Bakan Elkin, Putin ile Bennett'in İsrail ve Rus güçlerinin Suriye'de çatışmasının önüne geçmeyi amaçlayan ve "çatışma önleme mekanizması" olarak adlandırılan uygulamaya devam edilmesi konusunda anlaştığını vurguladı.

İsrail Başbakanı Bennett'in Rus lider Putin ile İran'ın nükleer programı ve Suriye'ye yerleşmesini önleme konusundaki görüşlerini paylaştığını kaydeden Elkin, "(Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin) Rusya'ya yönelik politikanın devam ettirilmesine karar verildi" sözlerine yer verdi.