image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaş ve gerilim devam ederken ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Donbas operasyonunda da planladıkları takvimin gerisinde kaldığını dile getirdi.

Pentagon üst düzey yetkilisi, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, Rusya'nın Kiev ve Odessa dahil, Ukrayna'nın batı ve ortasına yönelik hava saldırılarını artırdığını ve Rus ordusunun Ukrayna topraklarına fırlattığı füze sayısının 2 bine yaklaştığını kaydetti.

Gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan yetkili "Bu hava saldırılarına ilişkin, Ukrayna ordusunun kuvvetlerini takviye etme kabiliyetlerini hedef aldıklarını düşünüyoruz. Örneğin, elektrik tesislerine saldırı düzenlediklerini gördük. Ruslar, belki de elektrik tesislerini vururlarsa trenlerin hareket kabiliyetini büyük ölçüde etkilemiş olacaklarını düşündü" ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında bazı saldırıların da askeri üretim tesislerine olduğuna dikkati çeken yetkili, bu saldırılardan bazılarının sivil yerleşim yerlerini de hedef aldığını ancak Rusların gerçekten sivilleri hedef aldıklarından yüzde 100 emin olmadıklarını dile getirdi.

Odessa'ya yönelik herhangi bir çıkarma harekatının işaretlerini görmediklerini ifade eden yetkili, Odessa'ya yönelik hava saldırıların Odessa ile Mıkolayiv arasındaki bölgede bulunan Ukrayna birliklerine baskı kurmak amacıyla düzenlenmiş olabileceğini vurguladı.