image

PeyamaKurd - Rusya, savaşın 25’inci gününe girerken Ukrayna tarafından Odessa açıklarına yerleştirilen mayınlar hakkında önemli bir uyarıda bulundu.

Yapılan açıklamada Odessa açıklarına Ukraynalılar tarafından mayınlar döşendiği ve bu mayınlarda kopmalar başladığından mayınların İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabileceği belirtildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, Odessa kenti açıklarına döşenen mayınlar için önemli bir risk ihtimaline değinilerek, Ukraynalılar tarafından Odessa açıklarına döşenen mayınlarda kopmalar başladığı kaydedildi.

Rusya Federal Güvenlik Merkezi yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

"Rusya tarafından özel bir askeri operasyonun başlatılmasının ardından Ukrayna Donanması, Odessa, Özi, Çornomorsk ve Yuzhne limanlarına ve açıklarına yaklaşık 420 eski tip mayın tarlası oluşturdu. Bu mayınlar 20. yüzyılın ilk yarılarında üretildi. Fırtınalı koşulların başlamasıyla birlikte denizin dip ankrajlarına bağlanan kablolarda kopmalar meydana geldi. Karadeniz’in batı kesiminde mayınlar rüzgar ve akıntıların etkisiyle serbestçe hareket etmeye başladı.”

Rusya Federal Güvenlik Servisi Halkla İlişkiler Birimi tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın listelenen liman bölgelerinde güneye doğru yüzey akıntılarının baskın olduğu göz önüne alındığında, mayınların İstanbul Boğaz'ına ve Akdeniz havzası sularına sürüklenme ihtimali göz ardı edilmez” denildi.