image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin provokasyon olduğunu belirterek Çin'e deste verdi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti nedeniyle başlayan ABD-Çin arasındaki gerilime dair Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Çin egemenliğini korumak için önlem alma hakkına sahip" ifadesi paylaşıldı.

Çin'den gelen tehditlere rağmen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti nedeniyle ABD-Çin arasında başlayan gerilime dair Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

"Açık bir provokasyon olarak görüyoruz"

Pelosi'nin Tayvan'a ziyareti provokasyon olarak nitelendiren bakanlığın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"2 Ağustos'ta ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan'ı ziyaret etti. Ziyaretini, ABD'nin, Çin Halk Cumhuriyeti'ni kapsamlı bir şekilde kuşatma yönündeki agresif çizgisinin ruhunda açık bir provokasyon olarak görüyoruz. Tayvan Boğazı'nın iki tarafı arasındaki ilişkilerin tamamen Çin'in iç meselesi olduğuna inanıyoruz. Çin tarafı, Tayvan konusunda egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli önlemleri alma hakkına sahiptir."

Ayrıca Bakanlık açıklamasında, Çin'i temsil eden hükümetin Pekin'de bulunduğunu bildirerek, "Rusya'nın ilkeli duruşu değişmiyor. Biz sadece bir Çin olduğu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin tüm Çin'i temsil eden tek meşru hükümet olduğu ve Tayvan'ın Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğiyle hareket ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.