image

PeyamaKurd - Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarına ilişkin Lavrov, Rojava ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

Rus yayın organı Russia Today'in (RT) Arapça sitesinde röportajda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye'deki varlığına ilişkin açıklamalara yer verdi.

"Esad rejimin tüm toprakları geri almasını destekliyoruz"

Sergey Lavrov açıklamasında, Suriye'deki Rus güçlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede şu sözleri kullandı:

"Biz Suriye'de ülkenin resmi devlet başkanının ve meşru hükümetinin talebi üzerine buluyoruz. Biz orada BM'nin sözleşmelerine uygun olarak bulunuyoruz ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını uyguluyoruz. Buna devam edeceğiz ve Suriye yönetiminin Suriye topraklarının tamamını geri alma çabalarına destek olacağız."

"Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz"

Lavrov açıklamalarında Rojava bölgesinde çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hâlâ kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hâlâ Fırat Nehri'nin (Rojava Bölgesi) doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar."

Ayrıca açıklamasının devamında ise tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, "Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz. Bu sorunların Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz" dedi.