image

PeyamaKurd - Bulgaristan Büyükelçisi, rubleyle ödeme yapılması durumunda, doğalgaz sevkiyatını yeniden başlatacaklarını duyurdu. Rusya, "dost olmayan ülkelerden" doğalgaz ödemelerini ruble para birimiyle alma yönünde karar kıldı.

Rus enerji devi Gazprom, tahmin edilen süre içinde rubleyle ödeme yapmaması sebebiyle Bulgaristan'a gaz tedarikini 27 Nisan'da tamamen durdurdu. Rusya'nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Bulgaristan'ın Gazprom'un gereksinimlerine uygun olarak ödeme yapması halinde gaz arzını her an yeniden başlatabileceklerini bildirdi.

Mitrofanova, "Elbette pek çok uzman, Gazprom ile bu yılın sonuna kadar geçerli olan sözleşmeye nihai olarak geri dönme çağrısında bulunuyor. Bulgar tarafı, Gazprom'un talep ettiği program kapsamında ödeme yapmaya karar verdiğinde, arz herhangi bir zamanda yeniden başlatılacak" diyerek sözleriyle dikkat çekti.

Mitrofanova, Bulgaristan'da enerji alanındaki durumun "çok zor" olduğunu, son iki ayda gaz fiyatlarında önemli artışlar görüldüğünün de altını çizdi.