image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç NATO’ya katıldıktan sonra Rusya’nın askeri ve teknik anlamda misilleme adımlar atmak zorunda kalacağını vurguladı.

Süreç ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, atılacak adımların İsveç topraklarına saldırı silahlarının yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine bağlı olduğunu bildirdi.

"Rusya, misilleme atmak zorunda kalacak"

Bakanlığın açıklamasında, “Rusya Federasyonu, ulusal güvenliğine yönelik tehditleri durdurmak için askeri, teknik ve diğer nitelikte misilleme adımlar atmak zorunda kalacak” denildi.

“Bu anlamda, birçok şey, İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na entegrasyonunun somut koşullarına bağlı olacak. Buna, İsveç topraklarına bu askeri blokun saldırı silahlarının yerleştirilmesi olasılığına dahil” denilen açıklamada, Ulusal güvenliği sağlamak için hangi yola başvurulacağının, her bir ülkenin iç meselesi olduğunu defalarca dile getirdikleri hatırlatıldı.

Ayrıca açıklamanın devamında Rusya Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

“Stockholm’ün, 200’ü aşkın yıldır tarafsızlığa dayanan dış politika çizgisi, onlarca yıl boyunca Baltık Denizi bölgesinde istikrar ve güvenin korunmasında önemli faktör olmuştur. İsveç’in NATO’ya katılımı, Kuzey Avrupa’nın ve bir bütün olarak Avrupa kıtasının güvenliğine önemli zararlar verecek."