image

PeyamaKurd - Rusya Finlandiya'yı açık açık tehdit etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna verecekleri yanıtın ‘sürpriz’ olacağını açıkladı. Zakharova, "Finlandiya'nın üyeliğine tepkiyle ilgili karar öncelikle ordu tarafından alınacaktır" sözleri dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna verecekleri yanıtın ‘sürpriz’ olacağını duyurdu. Basın toplantısında konuyla alakalı bir soruya cevap veren Zakharova, Finlandiya’nın üyeliğine yönelik Rusya’nın yanıtına ilişkin kararın tüm faktörler ve özellikler dikkate alındıktan sonra öncelikle ordu tarafından alınacağına vurgu yaptı.

Zakharova, yapılan basın toplantısında Finlandiyalı bir gazetecinin sorduğu soruya şu yanıtı verdi:

“Bu, bizim Savunma Bakanlığı’mıza yönelik bir soru. Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin ilerleyişine uygun bütün detay ve faktörler dikkate alınarak karar alınacak. Bütün parametreler temel alınarak bu karar her şeyden önce ordu tarafında alınacak."

Diğer yandan ise İsveç'e yönelerek onları da unutmadıklarını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in NATO'ya üyelik kararına yönelik ise tepkilerinin, bu ülkeye yabancı askeri üsler ve silahların konuşlandırılmasına bağlı olacağını söyledi.