image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Rusya ve Çin'i tehdit göstererek yapısal değişikliğe gitmesini eleştirerek, Washington'un ülkedeki Amerikan İç Savaşı'ndan bu yanaki en derin krizi görmezden geldiğini ifade etti.

CIA bünyesinde yeni bir Çin Misyon Merkezi kurulacağını açıklayan CIA Başkanı William Burns, 'saldırgan Rusya', 'kışkırtıcı Kuzey Kore', hasım İran' gibi diğer tehditleri de yakından izleyeceklerini belirtmişti.

Sözcü Zaharova, CIA'in 21. yüzyılın ana jeopolitik tehdidiyle 20. yüzyılın metotlarını kullanarak, yani en sevdiği Soğuk Savaş dönemi taktiklerini müze depolarından çıkararak mücadele edeceğini kaydederek şu ifadelere yer verdi:

"Washington, 'asil hedefine' ulaşmak için CIA personelinin artırılacağı ve Çin'in daha yakından izleneceği gerçeğini gizlemiyor. Tabii ki bizi (Rusya'yı) de unutmadılar. Programda 'saldırgan Rusya'nın eylemlerinin yakından izleneceği belirtiliyor. Bizi, terör, Kuzey Kore ve İran ile birlikte anmışlar. CIA analizinin derinliği, kendinizi ona vermenize imkan tanımıyor."

Ayrıca Zaharova, CIA'in yapısındaki bu değişikliklerin yasadışı göçün, sınır ötesi organize suçların, pandemi kaynaklı zorlukların çok hızlı şekilde arttığı ve bunun ABD dahil tüm dünyaya ulusal güvenlikle ilgili gerçek bir yapısal tehdit oluşturduğu bir dönemde yapıldığına dikkat çekerek, CIA'in çabalarını bu zorlu alanlara yoğunlaştırma arzusu görülmediğini dile getirdi.