image

PeyamaKurd - Washington yönetimine Kiev konusunda uyarıda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'nin silah sevkiyatıyla Ukrayna'ya askeri destek sağlamaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübünce başkent Moskova'da düzenlenen konferansta konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin Ukrayna ile ilgili eylemlerine dikkat çekti.

Rus diplomat açıklamasında, "Gerçekten, Avrupa güvenlik alanındaki durum kritiktir. Bu durum, Ukrayna'yı Rusya'ya yönelik baskı kaldıracı olarak kullanan Washington ve NATO yüzünden oluştu" ifadesini kullandı.

Ryabkov buradaki açıklamalarında, ABD'nin Ukrayna'ya askeri destek sağladığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Savaş isteyen Ukrayna rejiminin, silah sevkiyatı, eğitmen desteği ve bizim için doğrudan tehdit oluşturan askeri üslerin inşa edilmesi, tatbikatların yapılması yönündeki planların oluşturulması ve uygulanması ile askeri açıdan beslenmesinin durdurulmasının önemini vurguluyoruz."

Ayrıca açıklamasının devamında Ukrayna'yı tehdit edecek eylemlerde bulunmayacaklarını ifade eden Ryabkov, "Biz sadece kendi topraklarımızda tatbikatlar düzenliyor, askeri birliklerini düzenli hareket ettiriyoruz. Bunu ileride de yapmaya devam edeceğiz" dedi.