image

PeyamaKurd - Orta Doğu sorunları uzmanı Stanislav Tarasov, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’de en az 50 sivilin ölümüne yol açan hava saldırısını değerlendirerek, saldırının tesadüfi bir hata olmadığını ifade etti.

Konuya ilişkin Suriye Arap haber ajansı SANA, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye'nin Deyr ez Zor vilayetindeki Bagoz köyündeki bir kampa hava saldırısında çoğu kadın ve çocuk en az 50 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Rus haber ajansına yapılan hava saldırısına ilişkin açıklamada bulunan Tarasov, "Koalisyonun bu tür eylemleri kışkırtma olarak değerlendirilebilir. Lafta onlar, radikal cihatçıları hedef olarak gösteriyor ama uygulamada sivillere yönelik bu saldırıları bir ilk değil. Üstelik bunu, büyük tepki çekeceğini çok iyi anlayarak yapıyorlar” dedi.

Öte yandan Tarasov açıklamasının devamında, “ABD bu tür eylemleriyle Suriye'deki iç durumu zorlaştırıyorlar, ayrıca müttefiklerini de zor durumda bırakıyorlar. Misal Rusya ve İran ile birlikte Astana sürecinin organizatörü olan Türkiye, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyondan çıkmış değil ve resmi olarak bu oluşumun içinde kalıyor. Yani Astana sürecini bozmak da ABD'nin hedefleri arasında olabilir” ifadesini kullandı.