image

PeyamaKurd- Amerikan askerlerinin Rojava da sedece petrol merkezlerinde kalması Rusya’nın tepkisine neden oldu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ABD’nin Suriye’nin başlıca petrol üretim merkezlerinden biri olan Rimelan bölgesine askeri teçhizat konuşlandırmasının gerginliği artırdığını söyledi.

Bogdanov, Amerika’nın petrol alanlarının korumak ve DAİŞ tehlikesine karşı konuşlanmasının gerçeği yansıtmadığını bunun kabul edilemeyeceğini ifade etti

‘Hiçbir Suriyeli ABD'lilerden böyle bir ricada bulunmadı’

Kimsenin Amerika’dan bölgede kalmasını istemediğini belirten Bogdanov, “Astana’da hükümet ve silahlı muhalifler olmak üzere iki Suriye delegasyonu bulunuyor. Anladığım kadarıyla hiçbir Suriyeli ABD'lilerden böyle bir ricada bulunmadı” dedi.

‘Kaynaklar ülkeye ve halka ait’

Bogdanov açıklamasında doğal kaynakların halka ve o ülkeye ait olması ve doğal olarak meşru hükümet tarafından kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, “Diğer tüm meseleler Astana, Cenevre ve diğer yerlerde Suriyeliler arasında yürütülen temaslar çerçevesinde çözülmelidir” açıklamasında bulundu.

Bogdanov, Suriye’de yasadışı yabancı askeri varlığı ve çatışmaların durdurulmasının sağlanması konularının  da 10 Aralık’ta Nur Sultan’da düzenlenecek Astana görüşmelerinde ele alınacağını da sözlerine ekledi.