image

PeyamaKurd - ABD’nin Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle CAATSA yaptırımlarını uygulama kararını uluslararası hukuka saygısızlık olarak değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamasında, “Sürpriz değildi” yorumunda bulundu.

Ziyarette bulunduğu Saraybosna’da, Bosna-Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ile görüşmenin ardından basına konuşan Lavrov, ABD'nin Türkiye'ye açıkladığı CAATSA yaptırımlarına tepki gösterdi.

Açıklamasında, “Bu elbette uluslararası hukuka karşı küstahça bir tavrın bir başka tezahürü, ABD’nin yıllardır, hatta onlarca yıldır sola sağa savururcasına uyguladığı gayri meşru tek taraflı yaptırımlara başvurmasıdır" diyen Lavrov, "Elbette bunun, askeri teknik işbirliği alanı dahil uluslararası iş bölümünün sorumluluk sahibi bir katılımcısı olarak ABD’nin uluslararası arenadaki güvenilirliğine katkıda bulunmadığını düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

“ABD’nin Türkiye’ye S-400 alımı yüzünden yaptırım kararı alması beklenmedik bir haber değil" diyen Lavrov, "ABD bunu bir yıldan fazla bir süredir konuşuyordu, bu yüzden sürpriz değil. "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür” açıklamasında bulundu.