image

PeyamaKurd - Afganistan'danın içinde bulunduğu krizi değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve NATO'nun Afganistan'dan aceleyle çekilirken bu eylemin sonuçlarını hesaba katmadığını dile getirdi.

Bugünkü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez binasında bir basın toplantısı gerçekleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve diğer NATO ülkelerinin Afganistan'dan çekilme kararı sonrası yaşananları ele aldı.

Afganistan'daki duruma dikkat çeken Bakan Sergey Lavrov'un yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ne yazık ki, ABD ve diğer NATO ülkelerinin birliklerinin aceleyle çekilmesi, bunun sonuçları kavranmadan gerçekleşti. Oysa bildiğiniz gibi bunun sonucu, Afganistan'da çok sayıda silahın kalması oldu. Hepimizin bu silahların yapıcı olmayan amaçlarla kullanılmadığından emin olmak istediğimiz ortada."

Ayrıca açıklamasının devamında, Taliban'ın, başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelede ilan ettiği kararlılığa her türlü destek vereceklerini söyleyen Lavrov, Taliban'ın terörle mücadelenin yanı sıra, geniş kapsamlı hükümet kurma sözünü verdiğini anımsatarak, "Şimdi muhtemelen önemli olan bu vaatlerinin yerine getirilmesi. Yapılan ilk adım, geçici hükümetin kurulması oldu. Bu hükümet elbette Afgan toplumunun etnik, mezhepsel ve siyasi açıdan tüm paletini yansıtmıyor" ifadesini kullandı.