image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’den çekilme planına ilişkin açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi yönünde hiçbir ilerleme görmediklerini ifade etti.

ABD’nin Suriye’deki askerlerini geri çekme konusuyla ilgili açıklamada bulunan Zaharova, “Hiçbir ilerleme görmüyoruz. Çünkü eğer eylemlerinin mantığını anlamış olsaydık bunu görebilirdik. Ancak mantıklarını anlamak bir yana, resmi duruşlarını bile referans alamıyoruz. Çünkü tahliyenin tarihlerini, nicel parametrelerini ve diğer önemli ayrıntılarını veren net bir resmi duruşları yok. Dolayısıyla bu yönde bir ilerleme olduğunu söylemek mümkün değil” sözlerine yer verdi.

Rusya Sözcüsü Zaharova açıklamasında, “ABD askerlerinin Suriye’den çıkarılacağı veya çıkarılmayacağı yönünde somut bir konuda en azından yakın gelecekteki eylemlerinin mantığını anlamaya çalıştıklarını” kaydetti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yılı aralık ayında, Suriye’deki askerleri geri çekeceklerini açıklamıştı.