image

PeyamaKurd - ABD ile ikili diplomatik krizlere dair açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, göçmen vizesi almak isteyen Rusya vatandaşlarını ‘evsiz halklar’ kategorisine dahil etme kararına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Telegram kanalından açıklamada bulunan Sözcü Zaharova, “Dışişleri Bakanlığı’nda uzun zaman önce önemli bir şey bozuldu ve bir türlü tamir edilemedi” sözlerini kullandı.

Rus Sözcü, ABD’li diplomatlar yıllardır Rusya’da konsolosluk hizmetlerini sunma sistemini yıkmakla uğraştığını belirterek şunları dile getirdi:

“Konsoloslukları kapattılar, konsoloslukta çalışan kişi sayısını azalttılar, simetrik yanıtımızın birebir yanıttan ne kadar farklı olduğu konusunda deneyler yaptılar."

Ayrıca Zaharova paylaşımında, “Onlar, 21. yüzyıl için banal olan teknik bir prosedürü, temelinde sadizm eşiğinde hakaretin olduğu gerçek bir cehenneme çevirdiler” diyerek, “Bu kirli stratejinin savunucuları, eylemleriyle aynı anda kendi özgürlük ideallerini de yok ettiklerini hiç mi düşünmedi?” açıklamasında bulundu.