image

PeyamaKurd- Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın Mıkolayiv bölgesinde, Ukrayna ordusuna ait 39 yönetim merkezi ile 2 mühimmat deposunun vurulduğunu açıkladı.

İgor Konaşenkov, Rusya’nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı savaştaki Rus ordusunun eylemleri konusunda başkent Moskova'da açıklama yaptı.

Konaşenkov’un yaptığı açıklamaya göre, son 24 saatte Ukrayna ordusunun 10. dağ tugayı askerlerinin yüzde 50'sini kaybettiğini iddia etti.

“120 asker vuruldu”

Açıklamada, Artemivsk yerleşim biriminin bulunduğu bölgede Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetlerince yüksek hassasiyetli silahla 30. Mekanize Tugayının geçici konuşlandırma merkezine saldırı düzenlendiğini aktaran Konaşenkov, bu saldırıda yaklaşık 120 Ukrayna askeri ile 15 askeri teçhizatın imha edildiğini söyledi.

“Harkiv bölgesine saldırı yapıldı”

Konaşenkov, Rus uçakların, Harkiv bölgesinde 10. Dağ Tugayı'na ait askeri teçhizat ile silahın geçici olarak konuşlandırıldığı üssü vurduğunu belirterek, bu saldırıda yaklaşık 30 asker ile 10 askeri teçhizat ve özel aracın yok edildiğini ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü Konaşenkov, "Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 5 yönetim merkezi, 3 mühimmat deposu, 32 bölgede asker ile askeri teçhizat yüksek hassasiyetli silahla imha edildi. Rus hava muharebe taktik birliklerince de Mıkolayiv bölgesinde Ukrayna ordusuna ait 39 yönetim merkezi, 2 mühimmat deposu ve 302 bölgede asker ve askeri teçhizat vuruldu." ifadelerini kullandı.

“Binlerce askeri araç imha edildi”

Savaşın başlangıcından bu yana, Ukrayna güçlerine ait "Mig-29" tipi savaş uçağı ile 19 insansız hava aracının düşürüldüğünü ve 4 çok namlulu roketatarın ele geçirildiği bilgisini paylaşan Konaşenkov, Ukrayna'da bugüne kadar 227 uçak, 134 helikopter, 1430 insansız hava aracının yanı sıra 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 886 tank ve zırhlı araç, 702 çok namlulu roketatar, 3 bin 73 obüs ve havan topu ve 3 bin 954 özel askeri araç imha edildiği de paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.