image

PeyamaKurd - Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Rusya'nın enerji devi Rosneft'e petrol satışı karşılığında nakit para elde ettiği iddia edildi.

Maduro yönetimi ocak ayından bu yana Venezuela devletine ait petrol şirketi PDVSA'nın müşterilerine dolar karşılığı ödeme yapılmasına yönelik yasağı delmenin yollarını aramak üzere Moskova ile görüşmeleri sürdürüyordu.

PDVSA'nın Rusya'nın enerji devinin Rosneft'e yaptığı satış karşılığı fatura kesmeye başladığı anlaşıldı.

‘Nakit paraya erişim’

Reuters’a göre, Rosneft PDVSA'ya normalde işlemin gerçekleştiği 30 ila 90 günlük süreyi beklemeden hemen indirimli fiyat üzerinden ödeme yapıyor ve tam fatura tutarını daha sonra alıcıdan tahsil ediyor.

Diğer yandan haberde, PDVSA'nın en büyük müşterilerinden Hindistan'ın enerji, perakende ve telekomünikasyon devi Reliance Industries gibi başka büyük şirketlerin de bu uygulamaya dahil olmasının ve petrol satışı karşılığında Rosneft'e ödeme yapmasının teklif edildiği ortaya çıktı.

PDVSA ile Rosneft arasındaki bu olağandışı ödeme anlaşması, tıpkı Merkez Bankası'nın altın rezervlerinin satışı gibi, Maduro hükümetinin nakit paraya erişimini sağlayan uygulamanın bir parçası.