image

PeyamaKurd - Rusya’nın paramiliter askeri örgütü olarak düşünülen Wagner grubu, Libya’nın ardından darbenin yaşandığı Mali’ye gideceği kaydedildi.

Mali'de yapılan darbenin ardından göreve gelen askeri cuntanın, güvenlik hizmeti alımı için Rus Wagner ile anlaşmaya yakın olduğu öne sürüldü.

Reuters haber ajansının yedi diplomatik ve güvenlik kaynağına dayandırdığı habere göre, Rus Wagner Grubu'nun ülkeye asker göndermesi için Malili askeri cunta ile Rus yetkililer arasında anlaşma yapılması ihtimali yüksek.

Bölgede çalışan bir güvenlik kaynağı, paralı askerlerin Mali ordusunu eğiteceğini ve üst düzey yetkililere koruma sağlayacağını söyledi.

Batı Afrika'yı takip eden Avrupalı bir kaynak ve bölgedeki bir güvenlik kaynağı, Mali'ye en az 1000 paralı askerin gelebileceğini söyledi. Diğer iki kaynak, sayının daha düşük olduğunu belirtti.

Fransa söz konusu anlaşmayı engellemek istiyor!

Mali'den askerlerini kademeli olarak çekme planı hazırlayan Fransa'nın ise askeri cunta ile Rus paramiliter örgüt Wagner grubu arasındaki anlaşmayı engellemek istediği belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, Paris'in Rus Wagner Grubu'nun Mali'ye gelmemesi için elinden geleni yapmayı çalıştığını ifade etti.

Wagner grubuyla bağları olan onlarca kişi daha önce Reuters'e yaptığı açıklamada, Rus paralı askerlerin, Ukrayna, Libya ve Suriye'de Kremlin adına gizli savaş misyonları yürüttüğünü söylemişti.

Wagner Grubu, Rusya merkezli bir özel askerî şirkettir. Şirketin, özellikle Doğu Ukrayna ve Suriye başta olmak üzere dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde yer alan bir paramiliter örgüt olduğu düşünülmektedir.