image

PeyamaKurd - ABD yönetiminin İran ile iletişim kanalları oluşturmaya dönük çabaları hakkında açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran hükümeti, Meclisi ve halkına göre yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin bir anlamı yoktur" ifadesini kullandı.

Ruhani açıklamasında, ABD yönetiminin yaptırımları devam ettirdiği sürece müzakerelerin bir anlamının olmayacağını dile getirdi.

Müzakerelere ilişkin İran Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ruhani ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde nükleer anlaşmayı ve ABD ile müzakereleri değerlendirdi.

Ruhani, ABD'nin çok yönlü uluslararası bir anlaşma olan nükleer anlaşmadan çekilerek sorumluluktan kaçtığını belirterek, "İran hükümeti, Meclisi ve halkına göre yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin bir anlamı yoktur" sözlerine yer verdi.

Ülkesinin attığı üçüncü adımın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) gözetiminde ilerleyeceğini ve geri dönüşün de her an için mümkün olduğunu dile getiren Ruhani şu değerlendirmelerde bulundu, "AB ülkeleri ile nihai bir anlaşmaya varabilirsek nükleer anlaşmadaki taahhütlerimize döneriz. İran ve 5+1 ülkeleri arasındaki toplantı da sadece yaptırımlar kalkarsa mümkün olabilir.”