image

PeyamaKurd - Ülkedeki ekonomik kriz ve salgın sürecine değinen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yeniden artan vaka ve ölümlerden dolayı ekonominin kapatılmasını ülke olarak kaldıramayacaklarını ifade etti.

Açıklanan son verilere göre İran'da perşembe günü açıklanan 221 can kaybının 24 saatte ölüm sayısı rekoru olarak kayda geçmesi karşısında insanların eve kapanması ve işyerlerinin açılmaması ihtimali gündeme geldi. 

Açıklamada bulunan Ruhani “İran'ın her ne kadar Koronavirüs vakaları artsa da ekonomisini kapatmayı kaldıramayacağını” söyleyerek bu ihtimali reddetti. 

İran Sağlık Bakanı Said Namaki, sokağa çıkma kısıtlamalarının nisandan itibaren aşamalı kaldırılmasıyla ilgili olarak, daha fazlasını kaldıramayacağı için diz çökmüş haldeki ekonomiyi yeniden açtıklarını dile getirmişti.

Ruhani, bugün televizyondan canlı yayımlanan Kovid-19 toplantısında, ülkenin sağlık protokollerine uyarak ekonomik, toplumsal ve kültürel faaliyetleri sürdürmesi, ekonominin işlemeye devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.