image

PeyamaKurd - İtalya'nın ev sahipliğinde başkent Roma'da IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı gerçekleştirilecek.

Toplantı ile ilgili açıklamada bulunan İtalya Dışişleri Bakanlığı, bu ülkenin ev sahipliğinde ve ABD ile ortaklaşa yapılacak IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Toplantısı'na, koalisyon üyesi 81 ülkenin katılacağı duyurdu.

Terör örgütü IŞİD’in mutlak yenilgiye uğratılmasında koalisyonun uyumunu, Suriye ve Irak'taki kurtarılmış bölgeleri istikrara kavuşturma taahhüdünü teyit etmeyi ve çalışma gruplarında iş birliğini pekiştirmeyi hedeflediği toplantıda ev sahibi İtalya'nın talebi doğrultusunda Sahel ve Afrika kıtasının farklı bölgelerinde IŞİD ile bağlantılı örgütlerin tehdidinin de ele alınacağı vurgulandı.

Öte yandan toplantıya Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılması beklenirken toplantıda IŞİD karşıtı koalisyona desteğin genişletilmesi hedefleniyor. Toplantıyı değerlendiren uzmanlar terörle mücadelede güvenilir yerel ortakların önemine işaret ediyor.