image

PeyamaKurd - Rojava yönetimi, tutuklu IŞİD teröristlerine ilişkin Uluslararası Koalisyon ülkelerine 5 öneride bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rojava Dışilişkiler Ofisi Başkanı Ebdulkerîm Omer ve Göçmen İşleri Ofisi Başkanı Ehmed Şêxmûs, Koalisyon güçleri bünyesindeki  ülkelerin yetkilileri ile yaptıkları görüşmede ellerindeki IŞİD tutuklularının akıbetine ilişkin 5 maddelik çözüm önerisi sunduklarını belirtti.

Sunulan önerilerde Roj ve Hol kamplarında tutulan yabancı uyruklu IŞİD’li tutuklular ile ailelerinin vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanmaları, Hol Kampı’nda güvenliğin sağlanması için Rojava yönetimine yardım edilmesi, acilen IŞİD’lilere sağlanılan merkezin yeniden kurulması, istihbarat bilgilerinin paylaşımı ve Rojava Özerk Yönetimi’nin kontrolündeki bölgelerde uluslararası ceza mahkemelerinin kurulması gibi önemli öneriler bulunuyor.

Öte yandan geçtiğimiz Haziran ayında ayında Irak ve Suriyeli IŞİD tutukluları ile ailelerine ilişkin ABD temsilcisinin katılımıyla Koalisyonda yer alan ülkelerin temsilcileri ile bir araya geldiklerini aktaran Rojava Dışilişkiler Ofisi Başkanı Ebdulkerîm Omer, bazı Batılı ve Arap ülkelerinin Rojava’daki IŞİD’li çocukları geri aldığını, bazılarının ise vatandaşlarını geri alma konusunda ikircikli davrandıklarını belirtti.

Omer, “Bu çocukların hiçbir suçu yok. Onlar IŞİD’in kurbanları. Bu kamplarda kaldıkları sürece radikal düşüncelerle yetişecekler” diye konuştu.