image

PeyamaKurd - Fransa Parlamentosu Dış İlişkiler Koordinasyonu Başkanı Marielle de Sarnez başkanlığındaki Fransız heyeti, Rojava’nın Kobanê kentini dün ziyaret etti.

Marielle de Sarnez ve beraberindeki heyet, mevcut durumu yerinde incelemek için Kobanê’yi ziyaret etti. Bölgenin durumu hakkında Rojavalı yetkililerden bilgi alan Sarnez, Şehit Dicle Şehitliği’ni de ziyaret etti.

Ziyaret sonrası basına konuşan Fransız yetkili, “Özgürlükleri için canlarını feda eden şehitlerin yakınlarının önünde saygıyla eğiliyorum. Buraya terör örgütü IŞİD’le savaşta canlarını feda eden binlerce kadın ve erkek savaşçının anısı önünde saygıyla eğilmek için geldim” dedi. 

Verdikleri mücadele bizim özgürlüğümüz içindi vurgusunu yapan Sarnez, “Bu bölgenin özgürlüğü içindi. Buradan da şunu yürekten söylemek istiyorum, canlarını feda edenler sadece bu bölge için değil, sınırsız bir dünya için canlarını verdi. Fransa ve Avrupa yaptıkları iyilikler için şükranlarını sunuyor. 

IŞİD’in sonlanması için canlarını feda ettiler. Yaşamlarını alt üst ettiler. Her birimiz için hayatlarını verdiler. Yaptıkları bunca iyiliğe karşın bugün buraya şehitlerin yanına geldim” dedi.