image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi Eş Başkanı Bedran Çiya Kurd liderliğindeki bir heyet Şam’ı ziyaret ederek rejim yetkilileri ile görüştü.

Şakul Avsat gazetesinde yer alan habere göre ziyarette Suriye’nin toprak bütünlüğü ve tek bayrak konusunda tarafların anlaştığı ifade edildi. 

Ayrıca, özerk yönetim heyeti ile rejim yetkilileri 2019 yılında her iki taraf arasında varılan Suriye ordu güçlerinin, Rojava Özerk Yönetim bölgesine konuşlandırılması anlaşmasının güncelleşmesini ele aldı.

Rojava’dan bazı kaynaklar görüşmelerin olumlu bir atmosferde geçtiğini ve Esad rejiminin, Türkiye’nin güçlerini Suriye ve Rojava topraklarından çekmeyene kadar hiçbir anlaşmaya imza atmayacaklarını ilettiği ifade edildi.

Bir süredir Suriye Demokratik Meclisi (MSD) bir süredir Suriye yönetimi ile yeniden diyalog başlatmak için girişimde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde de Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Orta doğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk ile MİT Başkanı Hakan Fidan arasında Körfez ülkelerinden birinde gizli bir görüşme yaptığı iddia edilmişti.