image

PeyamaKurd- Suriye’de 8 yıl önce başlayan ve şu ana kadar devam eden iç savaştan dolayı ülke ekonomisini çökmüş durumda. Ülkenin şu an tek gelir kaynağı Petrol ve doğal gaz gelirleri.

Suriye’nin petrol ve doğal gaz üretiminin yüzde 80’ini Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrol ediyor ve geliri Rojava özerk yönetimi tarafından yönetiliyor.

SDG, ülkenin en zengin petrol yataklarının bulunduğu Deyrizor, Haseke ve Rakka’da hakimiyetini sürdürüyor. 

Petrolden elde edilen gelirin bir bölümü özerk yönetimin savaş ve hizmet giderlerini diğer bölümleri de Rojava’daki memur maaşlarını karşılıyor.

Rojava’daki petrol kuyularının, Kürtlerin Suriye’de otonomiye kavuşmaları için stratejik bir kart olarak Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elinde bulunduğu söyleniyor.

Suriye kanıtlanmış petrol rezervleri listesine göre dünyada 34. sırada bulunuyor.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na göre (CIA) Suriye’nin 2,5 milyar varil petrol rezervi bulunuyor. Ancak komşu ülkeler Irak ve İran’ın petrol rezervlerine göre bu miktar oldukça az.

‘Az ama önemli’

CNBC’ye  konuşan Suriye’de ekonomi uzmanı Kerem Şaar, Uluslararası standartlara göre değerlendirme yapacak olursak Suriye’nin petrol üretimi az ancak ülkedeki ekonomik durumu göz önünde bulundurursak az olması kadar büyük öneme sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’deki kriz başlamadan önce ülkenin batısında çıkarılan günlük ham petrolün 375 bin varil olduğu şuan günlük 10 bin varile gerilediği belirtiliyor.

‘İran artık Şam yönetimine yeterince petrol gönderemiyor’

Kerem Şaar’ın açıklamalarına göre, Esad’ın kontrolündeki bölgelerde günlük 60 varil petrole ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu ihtiyacın yüzde 95’i İran tarafından temin ediliyordu.

Son dönemlerde ABD tarafından İran’a karşı uygulanan yaptırımlardan dolayı, Tahran yönetimi müttefiki olan Suriye’ye yeterince petrol sağlayamadığı görülüyor.  

Brookings Araştırma enstitüsünde çalışan Michael O'Hanlon göre, ABD sadece ekonomik anlamda Esad üzerinde hâkimiyeti söz konusu.

O’hanlon’ın açıklamlarına göre, Petrol uzlaşmak için SDG’nin elindeki önemli kartlardan bir tanesi, dolaysıyla ileride petrol dağıtımı üzerinde yapılacak her hangi bir anlaşma karşılığında, Rojava yönetimi rejimden otonomi talep edebilir.