image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetimi Mülteci İşleri Dairesi başkanı Şehmuz Ahmed, El Yarubiyah kapısının (Til Koçer) kapalı olmasının Rojava’daki yüz binlerce yerinden edilmiş kişi için insani durumu daha da kötüleştirdiğini dile getirdi.

Til Koçer, iki yıldır kapalı ve bu durum, yetkililerin defalarca dile getirdiği gibi Özerk Yönetim bölgelerinde yerinden edilenlere insani yardımı engelliyor. 

Suriye-Irak sınırında yer alan Til Koçer kapısı, 2020'nin başlarında Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) veto etmesinin ardından kapatıldı.

“Karar, doğrudan ve olumsuz biçimde etkiliyor”

Özerk Yönetim'den Mülteci İşleri Dairesi başkanı Şehmuz Ahmed, "Yerinden edilmiş yüz binlerce insanın insani durumunu görmezden geliniyor. Sınırın kapatılması onlar için insani felaketin yükünü artırıyor.

Yüz binlerce yerinden edilmiş insanı barındıran düzinelerce kamp var. Bu insanlar sınır geçişinin kapatılması kararından doğrudan ve olumsuz biçimde etkileniyor” dedi.

Ahmed'e göre, Özerk Yönetim, Suriye sorunuyla ilgili ülkelere, Güvenlik Konseyi'ne ve Birleşmiş Milletler'e sınırın yeniden açılması gerektiği konusunda çağrıda bulunmaktan çekinmiyor.

Rojava’yı ziyaret eden yabancı delegasyonların çoğu da kapının kapatılmasının insani ve yerinden edilmişler meselesi üzerindeki etkilerinin farkında olduklarını ifade ediyor.