image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı Riyad Derar Türkiye’nin son zamanlarda artan saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin saldırılarının Soçi toplantısından sonra arttığına dikkat çeken Derar, Şam rejimi ile Türkiye arasında Özerk Yönetim’e karşı iş birliğinin olabileceğini söyledi.

Saldırıların Soçi toplantısından sonra arttığını belirten Riyad Derar şöyle devam etti:

 “Uzun zamandır Erdoğan’ın yüzünde bu gülümsemeyi görmemiştim. Putin ona böyle gülmesi için ne verdi, bilmiyorum. Askeri operasyonun ertelenmesine ilişkin birçok konuda anlaşma olduğuna inanıyorum. Saldırılardaki artış yavaş yavaş olabilir. Dikkatli olmalıyız. Çünkü Türkiye saldırıları arttırmaya başlamış ve daha önce tehdit etmediği alanlara ulaşıyor.”

“Uluslararası güçler tutum göstermeli”

MSD Eş Başkanı Derar, bu saldırılara karşı atılan diplomatik adımları açıklayarak, “Elbette MSD, Özerk Yönetim olarak Suriye’deki olayları takip eden devletleri ve güçleri uyarmak için harekete geçiyor ve çalışmalar yürütüyor. Sürekli yaşanan trajediler ve olaylar hakkında konuşuyoruz. Her zaman aramızda birçok dosyayla ilgili mektuplaşma var” ifadelerini kullandı.

Derar sözlerine şöyle devam etti: 

“Temel sorun artık kimse herhangi bir tavır göstermiyor. Herkes bekliyor. Bazıları, büyük bir ülke olduğu için ve Türkiye ile çıkarları olduğundan onu düşünüyorlar. Hatta BM’nin bile müdahale etmediği yönünde dikkatimizi çekiyor. Suriye muhalefeti ve rejim arasındaki diyaloğu sürdüren BM Temsilcisi bile konuşmuyor.

 Rejim bu temsilcinin ABD emir altında olduğunu ve arabulucu olmadığını söylüyor. Yani bu konuların sonuçları iyi değil. Bu durumda her zaman bu devletlerde bir tutum göstermelerini istemeliyiz ve bu tutumu beklemeliyiz. Ama biz de dikenlerimizi kendi elimizle çıkarmalıyız.”