image

PeyamaKurd- Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) ve Ürdün'ün askeri danışmanlarının Suriye'nin doğusunda ve Hesekê kentinde ABD öncülüğündeki koalisyon ile işbirliği halinde gizlice çalıştığı ifade ediliyor.

BasNews'e konuşan konuyla ilgili bir kaynak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) ve Ürdün'e bağlı askeri danışmanlarından olusan Arap koalisyon güçlerinin 2014 yılından beri Rojava'nın Hesekê kentinde gizlice çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Güvenlik nedeniyle adının açıklanmasını istemeyen kaynak, ABD öncülüğündeki koalisyon ile ortak çalışmalar yürüten Arap birliklerinin bölgede keşif, gözlem, istihbarat ve Arap aşiretleri ile ilişkilenme gibi çalışmalar yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Arap ülkelerinden gelen askeri güçlerin Suriye'deki Arap aşiretlerini İran'a karşı örgütleme çalışmalarını da yürüttüğünü belirtti.

Sözkonusu kaynak Suriye'nin doğusunda Lübnan ve İran'a bağlı milis güçlerinin bulunduğunu belirterek, Irak sınırındaki Elbu Kemal bölgesinde 20 binin üzerinde Şii milisin olduğunu ifade etti.