image

PeyamaKurd - Kuzey ve Doğu Suriye’de terör örgütü IŞİD'in bitirilmesinin ardından uluslararası alanda yeni bir süreç başlarken, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yetkilileri ile Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen arasında Oslo’da bir görüşmenin yapılması beklenenler arasında. 

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), Özerk Yönetim bölgelerini 23 Mart günü IŞİD'den tamamen özgürleştirdiğini açıklamasından sonra bölgede yeni bir süreç başladı. 

Özerk Yönetimi desteklediler’ 

Avrupa ve ABD’den birçok devletin dış ilişkiler temsilcisi Haziran ayı itibariyle ilk kez resmi olarak Kuzey ve Doğu Suriye’ye ziyarette bulundu. Bölgeye gelen heyetler, IŞİD'lilerin yargılanması ve Suriye krizinin çözümünde Özerk Yönetime desteklerini kaydettiler.

DSM yetkilileri BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen arasında önümüzdeki günlerde Oslo’da bir görüşme gerçekleştirilmesini beklediklerinin bilgisini aktardı. 

Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marielle de Sarnez, Fransa Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası Başkanı Eric Chavalier ile Hollanda Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası Başkanı Ian Bijan’ın öncülüğündeki ortak heyet, Belçika, İsveç ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlığından üst düzey diplomatların yer aldığı bir heyet, Pentagon’dan bir heyet ve IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Danışmanı William Roebuck Haziran ayı içerisinde bölgeyi ziyaret etmişti.